Badania
Badanie GDX HRT Pachymetria Warszawa to kluczowy element diagnostyki chorób oczu. OCT (optyczna koherentna tomografia) umożliwia szczegółowe obrazowanie siatkówki, co jest niezbędne w monitorowaniu schorzeń, takich jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. GDX (polarymetria laserowa) mierzy grubość włókien nerwowych, co pozwala na wczesne wykrycie uszkodzeń nerwu wzrokowego. HRT (tomografia laserowa Heidelberg) służy do analizy struktur tarczy nerwu wzrokowego, również ważnej w diagnostyce jaskry. Pachymetria mierzy grubość rogówki, co ma znaczenie w ocenie ryzyka jaskry. USG oka jest używane do obrazowania struktur wewnątrzgałkowych w przypadku zmętnień.

Badanie OCT
Charakterystyka aparatu CirrusTM HD
Najnowszy spektralny tomograf laserowy do badania OCT dla zastosowań okulistycznych. Uzyskiwane przekroje dostarczają informacji o schorzeniach i budowie kolejnych warstw siatkówki oraz ciała witralnego. Dane te nie są dostępne żadną inną stosowaną obecnie metodą !
4 generacja aparatu do badań oct wykonana w technologii spektralnej.
System całkowicie zintegrowany – „all-in-one” – w jednej obudowie połączyliśmy tomograf, komputer sterujący i monitor.
Ogromna szybkość aparatu niweluje naturalne ruchu gałki ocznej mające wpływ na jakość obrazu.
Badanie OCT jest nieinwazyjne. Wykonane światłem o długości fali zbliżonej do podczerwieni o penetracji tkanki do 2 mm.
Rewelacyjna rozdzielczość osiowa i poprzeczna aparatu.
Możliwość jednoczesnego oglądania obrazu z dna oka i przekroju.
Praca w czasie rzeczywistym – podgląd live na dno oka.
Doskonała wizualizacja dna oka za pomocą laserowego oftalmoskopu skaningowego.
Brak konieczności rozszerzania źrenicy pacjenta.
Archiwizacja sieciowa, kolorowe wydruki.
Funkcje diagnostyczne aparatu:
Wizualizacja przekroju przez wybrany fragment dna oka. Możliwość poprowadzenia dowolnego rodzaju skanu w dowolnym miejscu siatkówki jest nieocenionym narzędziem w zabiegach witreoretinalnych pomocnym przy ich planowaniu i dalszym prowadzeniu pacjenta.
Pomiar grubości siatkówki i tworzenie map trójwymiarowych map siatkówki a także wewnętrznej błony granicznej oraz nabłonka barwnikowego rogówki.Pomiary dowolnych struktur widocznych w przekroju
- Wizualizacja 3D
- Normatywna baza danych RNFL
- Brak przeciwwskazania do wykonania badania
- Czas badania to około 15 minut

Badanie GDX
ZASTOSOWANIE:
diagnostyka i monitorowanie jaskry.
OPIS BADANIA:
Badanie GDX – aparat umożliwia obrazowanie dna oka bez konieczności rozszerzania źrenicy. Laser o nieszkodliwej długości fali skanuje dno oka i tworzy obraz włókien nerwowych. Ocena głębokości i umiejscowienia zmian ilości włókien nerwowych odbywa się w czterech kwadrantach. Wynik porównywany jest z normatywną bazą danych utworzoną na podstawie badań zdrowych osób z uwzględnieniem wieku, płci i rasy. Uwzględniane są dane dotyczące posiadanej wady wzroku.
Następnie obliczane jest prawdopodobieństwo uszkodzenia jaskrowego.Badanie Gdx pozwala na ocenę zmian w narządzie wzroku zanim będą widoczne w badaniu pola widzenia. Archiwizacja wyników umożliwia ich porównanie i monitorowanie powstałych zmian jaskrowych. Korzystamy z urządzenia firmy Zeiss umożliwiającego wykonywanie badań w module VCC dla osób posiadających wcześniejsze badania ze starszych generacji GDX.
Badanie GDX przeciwwskazania do wykonania
brak, badanie może być wielokrotnie powtarzane
CZAS BADANIA
ok.10-20 min.

Badanie HRT
Najnowsza generacja tomografu siatkówkowego.
Heidelberg Retina Tomograf (HRT 3) jest laserowym systemem z konfokalnym skaningiem do uzyskiwania i analizy trójwymiarowych obrazów tylnego odcinka oka. Aparat umożliwia pomiar tarczy nerwu wzrokowego, obrzęków siatkówki oraz rejestrowanie występujących w tych strukturach zmian. Moduł rogówkowy poszerza spektrum możliwości aparatu o badania rogówki.
Czemu służy badanie HRT ?
W przebiegu jaskry dochodzi zwykle do zaniku włókien nerwowych siatkówki. Zaniki te ujawniają się na dnie oka w postaci zagłębienia (ubytku) w tarczy nerwu wzrokowego. W czasie badania dna oka okulista widzi zagłębienie w tarczy nerwu wzrokowego, ale dopiero precyzyjna ocena przy pomocy skaningowej oftalmoskopii laserowej (badanie HRT) może wykryć pogorszenie się parametrów w następujących po sobie badaniach kontrolnych.
Na czym polega badanie HRT ?
Badanie HRT polega na przekazywaniu obrazu tarczy nerwu wzrokowego do komputera, który ocenia i analizuje ubytki w tarczy w przebiegu obserwacji, porównując badanie pierwsze z późniejszymi. HRT jest badaniem nieinwazyjnym. Pacjent w czasie badania powinien być skupiony i patrzeć na znacznik. Nie wymaga rozszerzenia źrenic, ale w szczególnych warunkach (zaćma, zmętnienie rogówki) mimo poszerzenia źrenicy wynik badania może być trudny do interpretacji.
Badanie HRT Jakie są wskazania do wykonania badania ?
- ocena zagłębienia w tarczy i zakwalifikowanie jej do: prawidłowej, podejrzanej jaskrowo, patologicznej.
- najważniejsze wskazania: możliwość śledzenia postępu zagłębienia w tarczy, a więc udokumentowania progresji jaskry
Jak często wykonywać badanie HRT ?
Jeśli pacjent jest w grupie ryzyka badanie HRT należy wykonywać co 8-10 miesięcy. Jeśli pacjent choruje na jaskrę – co 6 miesięcy.
Jak przygotować się do badania HRT ?
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, jest bezbolesne, może być wykonywane bez poszerzania źrenic.
Badanie HRT przeciwwskazania do wykonania badania – Brak

Badanie Pachymetria
Optymalna pachymetria bezdotykowa na bazie zdjęć kamery Scheimpfluga umożliwia precyzyjny pomiar bezdotykowy grubości rogówki.
- Określenie grubości rogówki w stożku oraz minimalnej grubości rogówki w zakresie pomiarowym.
- Rejestracja 600 absolutnych wartości wysokości w przekroju poziomym 4 mm przez wierzchołek.
- Wizualizacja przebiegu grubości rogówki w formie diagramu. W celu lepszego pokazania indywidualnych wartości grubości skalowanie wartości pachymetrii jest dopasowywane automatycznie.
- Korekta oparta o pachymetrię oddzielnie mierzonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Badanie nie wpływa na późniejsze prowadzenie pojazdów mechanicznych.Wynik badania po wcześniejszym wprowadzeniu wartości pomiaru ciśnienia śródgałkowego jest przekazany choremu w postaci wydruku.
Badanie Pachymetria przeciwwskazania – brak
CZAS BADANIA:
ok. 10 min.

Badanie pola widzenia
Badanie pola widzenia – aparatem Carl Zeiss
Pole widzenia to obszar który widzi oko nieruchome, skupione na jednym punkcie. Badanie to służy do funkcjonalnej oceny i monitorowania chorób zlokalizowanych na dnie oczu, uszkodzeń nerwu wzrokowego i dróg wzrokowych.
ZASTOSOWANIE:
- choroby dna oka – siatkówki, naczyniówki
- choroby nerwu wzrokowego – najczęściej stosowane jest w jaskrze, w ocenie postępu neuropatii jaskrowej
- choroby centralnego układu nerwowego – guzy mózgu, SM, udary
OPIS BADANIA:
Pacjent siedzi przed równomiernie oświetloną czaszą aparatu z brodą i czołem unieruchomionym na podpórkach, spoglądając w punkt fiksacji umieszczonym w centrum. Podczas badania w różnych miejscach na czaszy pojawia się jaśniejszy punkt którego obecność chory zaznacza, przyciskając, trzymany w ręku przycisk. Badanie rejestruje obszary w których znaczki nie są dostrzegane lub widziane są słabiej.Przeprowadzenie badania to nie wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych.Wynik badania jest przekazany choremu w formie wydruku, który interpretuje lekarz.
PRZECIWWSKAZANIA:
niska ostrość wzroku, zaburzenia koncentracji, małe dzieci.
CZAS BADANIA:
ok. 30 min.

USG Gałki ocznej
USG gałki ocznej – korzystamy z urządzenia frmy Accutone z głowicami dedykowanymi ocenie narządu wzroku- jest jedną z metod obrazowania gałki ocznej przy pomocy fal ultradźwiękowych i służy do nieinwazyjnego wykrywania zmian patologicznych narządu wzroku, w szczególności w sytuacjach kiedy upośledzona jest przezierność ośrodków optycznych (rogówki, soczewki czy ciała szklistego).
ZASTOSOWANIE:
- ocena soczewki – podwichnięcie, obecność sztucznej soczewki
- ocena ciała szklistego – zapalenie, wylew krwi, tylne odłączenie, rozpływ
- ocena siatkówki – odwarstwienie, rozwarstwienie, przedarcie, trakcje szklistkowo-siatkówkowe, zmiany zwyrodnieniowe plamki, wylewy podsiatkówkowe
- ocena naczyniówki – odłączenie, szczeliny
- ocena nerwu wzrokowego – druzy, obrzęk, neuropatia jaskrowa, guzy
- ocena gałki ocznej po urazie
- różnicowanie i monitorowanie leczenia guzów gałki ocznej – czerniak, znamię barwnikowe, zmiany przerzutowe
- oftalmopatia tarczycowa- obrazowanie i ocena mięśni gałkoruchowych
OPIS BADANIA:
badanie odbywa się w pozycji leżącej, przy zamkniętych powiekach, lekarz przykłada głowicę USG pokrytą żelem do powiek i nakazuje spoglądanie w określonych kierunkach. USG nie wpływa na zdolość prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wynik badania wraz z opisem jest przekazany choremu w formie wydruku.
PRZECIWWSKAZANIA:
brak, badanie bezpieczne może być wykonywane wielokrotnie, również u dzieci i kobiet w ciąży.
CZAS BADANIA:
około 20-30 min
GDX HRT Pachymetria Usg w Okomedis
Badnia GDX HRT Pachymetria Usg w Okomedis to gwarancja pewnej opieki okulistycznej. Specjalizujemy się w nowoczesnych badaniach optycznej tomografii koherencyjnej (OCT), które pozwalają na precyzyjne diagnozowanie schorzeń siatkówki, nerwu wzrokowego oraz innych struktur oka. Dzięki zaawansowanej technologii i doświadczeniu naszych lekarzy możliwe jest wczesne wykrywanie chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa, co umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Okomedis Warszawa to nie tylko nowoczesna diagnostyka, ale także kompleksowa opieka nad pacjentem. Indywidualne podejście do każdego przypadku oraz zaangażowanie w proces leczenia sprawiają, że pacjenci mogą czuć się bezpiecznie i pewnie, wiedząc, że ich zdrowie jest w najlepszych rękach.
Adres.
Wiktorska18/2 02-587 Warszawa
Zadzwoń
+48 791 112 118
okomedis@o2.pl.